11. Ročník memoriálu Josefa Procházky – Jízda historických velocipedů

Michal Beneš 05.09.2022

V sobotu 25. června byla naše jednota pozvána k účasti na historické jízdě na kolech do nedalekého Bezna, již na 11. ročník memoriálu Josefa Procházky. Ten pořádá místní Automotoklub Bezno. Josef Procházka byl místním výrobcem velocipedů v letech 1927 – 1947 a tak se setkání uskutečnilo u jeho dílny, kde jízdní kola pan Procházka vyráběl.

Za naši jednotu se zúčastnili bratři respicient finanční stráže a štábní strážmistr četnictva, aby bděli nad pořádkem celé akce. A jak jinak, než na dobových kolech, ze kterých přijeli již z Mladé Boleslavi a ve zdraví se na nich vrátili zpět.

I přes nepřízeň počasí, s malými přestávkami pršelo, ale bylo celkem teplo, proběhl připravený program. Ten byl složený s vystoupení dětí z místní základní školy, vystoupením mažoretek z Dobrovic, ukázky techniky jízdy na kole přes překážky a poté samotný průjezd obcí se zastávkou u hrobu pana Josefa Procházky. Pro nepřízeň počasí neproběhli tradiční soutěže na kolech.

Na memoriálu byla připomenuta nejen historie místní obce, ale také historie národní. Hlavně pro děti jsme připravili foto koutek s těžkým kulometem Maxim vz. 1910. Zde jsme alespoň krátce mohli přítomné seznámit s československými legionáři.

Organizátorům děkujeme za pozvání a už dnes se těšíme na další ročník.