Hlavní strana » Rok 2013 » Vzpomínka na finanční stráž a události roku 1938 v Lužických horách

 
nahled
V sobotu 21. září 2013 v dopoledních hodinách proběhla ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě vernisáž výstavy "Finanční stráž v Lužických horách", která byla spojena se křtem nové knihy o historii finanční stráže "Střípky z dějin finanční stráže v Lužických horách". Informace o akci jsou k dispozici zde.
 
Odpoledne pokračoval program již tradičním setkáním u pomníku hraničářů na hraničním přechodu v Dolní Světlé v Lužických horách. Vlastní pietní akt u pomníku začal jako i v minulých letech ve 14 hodin. Důstojnou kulisu celému aktu tvořili opět dobově stejnokrojovaní příslušníci finanční stráže, četnictva a armády, ale také příslušníci jednotky čestné stráže Policie České republiky z Krajského ředitelství v Liberci. V průběhu vzpomínky zazněly autentické nahrávky z roku 1938. Vlastní pietní akt tak začal vyhlášením mobilisace, tedy stejným hlášením, které 23. září 1938 ve večerních hodinách vysílal i Československý rozhlas. Po přivítání přítomných ze strany předsedy Jednoty br. Tomáše Pilvouska promluvil br. Jaroslav Beneš. Ve svém projevu přiblížil přítomným historické souvislosti a důvody našeho setkání, připomněl ohromnou morální sílu, víru a přesvědčení našich předků, kteří bez ohledu na okolnosti bojovali za naši vlast, za Československo.
 
Poté následovalo položení věnců a kytic k pomníku a čtení několika desítek náhodně vybraných jmen padlých příslušníků finanční stráže v letech 1938/39. Jména nakonec symbolicky zanikla v tónech vojenské večerky. Následující čestnou salvou jsme si opět připomněli oběti našich předků, které nesmí býti zapomenuty.
 
Krátkou řeč pronesl i dr. Miroslav Hudec. Ve svém projevu vzpomněl Dr. Hudec nejen na osudný rok 1938, ale připomněl i problémy naší současné doby.
 
nahled
Celý vzpomínkový akt byl zakončen tóny naší krásné Československé státní hymny, a to z originální nahrávky ze září 1938. S přítomnými se následně rozloučil předseda naší Jednoty br. Pilvousek a celý pietní akt ukončil vojenský signál "Odtroubeno".
 
Vzpomínkového aktu se účastnilo značné množství diváků, i když počasí nebylo zrovna ideální. Návštěvníkům byly také k dispozici informační panely, které připravila naše Jednota a které informovaly o historii finanční stráže především v Dolní Světlé.
 
Po skončení vzpomínkového aktu pokračovalo přátelské posezení a diskuse v restauraci Lužická Bouda na Myslivnách.
 
 
Další informace:
 
Jaroslav Beneš, Jednota Mladá Boleslav
Fotky z této akce naleznete v Galerii.
Powered by Etomite CMS.