Starý snímek z mladoboleslavského ateliéru

V našich sbírkách se nachází i tato stará fotografie z dnes téměř zapomenutého mladoboleslavského fotografického ateliéru. Dnes už jen málokdo ví, že fotograf Römišr měl ateliér v Železné ulici a už asi vůbec nikdo neví, kdo jsou muži a žena na snímku. Jedná se o přátele, možná příbuzné, kteří z našeho města pocházeli, nebo zde byli jen na výletě? Dnes již těžko říct. Zajímavé ale je, že muži mají na sobě stejnokroje československých bezpečnostních sborů z 20. let minulého století, které v našem městě ale nepracovaly.

Muži, kteří sedí na stranách snímku, jsou příslušníky finanční stráže. Povšimněme si, že každý z nich má jiné provedení blůzy stejnokroje i jiný emblém FS na límcových výložkách. Obojí provedení blůzy, jak u krku uzavřená, tak rozhalenka, byly ale stejnokrojovými předpisy u finanční stráže povolené. Muž vpravo má dle rukávového štítku hodnost naddozorce finanční stráže.

Třetí muž je oděn do stejnokroje státní policie (Sboru uniformované stráže bezpečnosti). Na státní policii odkazují především knoflíky na blůze, na kterých je vidět iniciálka ČS. Obecní policisté nosili zpravidla knoflíky hladké. Podle stužek na blůze sloužil mladý policista dříve v našich legiích.

Státní policie před válkou v Mladé Boleslavi nepůsobila a finanční stráž skončila v Mladé Boleslavi svoji působnost v roce 1920, kdy se přetransformovala na důchodkovou kontrolu. Kdo jsou tedy lidé na snímku? Budeme rádi, když nám poradíte a společně tak odhalíme alespoň část závoje zapomnění.