Pokrývky hlavy finanční stráže – Kommode-Tschako

Pokrývka hlavy s názvem Kommode-Tschako byla u mužstva finanční stráže zavedena dle stejnokrojového předpisu z roku 1858. Jednalo se o levnější, praktičtější a jak název napovídá i pohodlnější pokrývku hlavy, než bylo drahé Tschako. Kommode-Tschako svým tvarem odpovídalo Tschaku, korpus i kšilt se vyráběl z černě lakovaného voskovaného (vodě odolného) hrubšího plátna. Vnitřní část Comode-Tsachaka byla často kožená a také i vyložena hedvábím.

Na Kommode-Tschako se nepřipevňovaly žádné ozdoby, ani odznaky. Pouze již zmíněný předpis z roku 1858 stanovoval nošení zeleného pomponu, jako na klasickém Tschaku do roku 1907. Pompon bohužel na Komode-Tschaku na snímku schází.

Komode-Tschako se nosilo do služby za nepříznivého počasí (deště apod.), kdy hrozilo poškození drahého Tschaka, vyrobeného z kůže, filcu s hedvábnými prýmky a dalšími ozdobami.

Na základě nařízení z roku 1862 přestalo být Tschako nošeno do služby a stávalo se pokrývkou hlavy mužstva finanční stráže pro slavnostní příležitosti a zvláštní služební povinnosti. Mužstvo finanční stráže začalo nosit do služby služební čapku z tmavě zeleného sukna s bílým císařským orlem vpředu nahoře. Kommode-Tschako se ještě v dalších letech uvádí v dobových dokumentech jako pokrývka hlavy používaná u finanční stráže, ale postupně mizí a předpis z roku 1907 jej již neuvádí vůbec.