Střelecká plaketa Pěšího pluku 22 „Argonského“Unikátnost sbírkového předmětu je vždy umocněna znalostí jeho vlastní historie. Do našich sbírek se dostala tato zajímavá plaketa připomínající veřejné střelecké závody Pěšího pluku 22 z Jičína. Díky studiu archivních dokumentů se podařilo zjistit nejenom, že se závody uskutečnily ve dnech 27. a 29. června 1937 na tehdejší vojenské střelnici ve Lhotě Bradlecké u Jičína, ale například i to, že bylo vítězům předáno pouze 55 těchto plaket.

Velkoryse pojaté střelecké klání ukazuje také na úzkou provázanost široké veřejnosti a tehdejší armády. I v tomto případě nešlo jenom o sportovní událost, ale i kulturní a společenskou akci velkého rozsahu. Záštitu nad závody převzal brig. generál Karel Kutlvašr a předseda branného výboru poslanecké sněmovny Josef David.

Pro zajímavost - střelecké kategorie zahrnovaly například: Závod družstev, závod puškou o přebor Jičína, Volný občanský závod s puškou a pistolí, lovecké závody, dámský závod malorážkou, závody ve střelbě s lukem a myslelo se i na nejmenší dětským závodem vzduchovkou.