„Dejte nám křídla“ slavnostní vernisáž výstavy o generálu Vilému Stanovském

Tomáš Pilvousek 07.06.2019

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi bylo v pátek 12. dubna dějištěm slavnostní vernisáže výstavy o čs. legionáři, důstojníků a stíhači Vilému Stanovském. Akci připravilo letecké muzeum ve spolupráci s Jednotou Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi, Muzeem Mladoboleslavska, za podpory Středočeského kraje.

I přes chladné počasí si událost nenechaly ujít tři stovky diváků. První část programu se odehrávala před vlastním muzeem a byla zahájena příjezdem vzácných hostů historickými vozidly. Slavnost zahájili svými projevy ředitelka Muzea Mladoboleslavska Mgr. Kateřina Jeníčková a radní Středočeského kraje pánové Mgr. Karel Horčička a Ing. František Petrtýl.

Po oficiální části, kterou mimo jiné doprovodil i dechový orchestr Škoda Auto a mažoretky „Pomněnky“ z Kosmonos, následovalo vlastní otevření výstavy o generálu Vilému Stanovském a 100. výročí založení čs. leteckých škol. Autoři výstavy jsou Petr Kolmann, Ivo Pujman a autorský kolektiv jednoty ČsOL v Mladé Boleslavi. Artefakty spojené s činností generála Stanovského v Rotě Nazdar zapůjčili boleslavští legionáři.

V další přednáškové části představili historii Roty Nazdar Tomáš Pilvousek a Ivo Pujman ve svém projevu přiblížil osobu generála Viléma Stanovského.

Vilém Stanovský byl významným československým legionářem a letcem. Spoluzakládal za první světové války československé legie ve Francii, bojoval v rotě Nazdar. V roce 1917 byl převelen k letectvu a létal jako pilot na letounech Caudron G.3 a Spad VII. Po první světové válce stál u zrodu československého letectva a v srpnu 1919 byl jmenován velitelem letiště a pilotní školy v Praze. Za druhé světové války byl internován v koncentračním táboře v Dachau, kde zachránil mnoho francouzských vězňů za což dostal nejvyšší francouzské vyznamenání šerpu Komandéra Čestné legie. V roce 1950 společně s pilotem RAF panem Johnem a pilotem RAF Vladimírem Slánským a hudebníkem R. A. Dvorským připravovali úlet do zahraničí. Pro technickou poruchu letadla se jim to nepodařilo. V roce 1952 byl Vilém Stanovský zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 17 let vězení. Po sedmi a půl letech byl v roce 1960 na amnestii propuštěn. Jako velice významná osobnost byl v roce 1967 ve Francii vyznamenán generálem De Gaulem.