Národní pouť do Itálie

Tomáš Drábek 28.11.2018

V rámci oslav stého výročí vzniku samostatného československého státu a připomínek hrdinných bojů našich legionářů se nezapomnělo ani na naše dobrovolníky bojující po boku italské armády. A tak se na konci září vypravila další z národních poutí, tentokrát s cílem Doss Alto.

Mladoboleslavská Jednota v zastoupení bratří Sekáče, Pulkraba a Drábka se tedy vydala spolu s ostatními bratry do Itálie. Během poutě, která trvala několik dní, navštívili účastníci nejen samotné Doss Alto, ale i spoustu dalších míst spojených s českými vojáky. Nejednalo se však pouze o legionáře, v rámci poutě byli samozřejmě vzpomenuti i čeští vojáci, kteří položili svůj život v rakouských uniformách. Uctili jsme také památku našich popravených legionářů – mj. Aloise Štorcha, ke kterému má naše Jednota velmi silný vztah, už z toho důvodu, že pocházel z Mladoboleslavska (narozen v České Lípě, později se přestěhoval do Nové vsi u Bakova nad Jizerou).

Dalším stěžejním úkolem poutě bylo odhalení sochy sv. Václava, kterou obdrželo město Arco jako výraz vděku za dlouholetou a nepřetržitou péči o pomník čtyř československých legionářů, kteří zde byli popraveni v září roku 1918.