Oslava vzniku republiky v Kosořicích

Jaroslav Beneš 31.10.2018

Naše mladoboleslavská jednota Československé obce legionářské se v sobotu 20. října účastnila oslav vzniku republiky v Kosořicích. Celá akce se nesla ve velmi přátelském, otevřeném a vlasteneckém duchu. Po příjezdu na místo a přivítání jsme s díky přijali občerstvení, které pro nás připravili manželé Grusovi. Při výborném guláši a skleničce Podkováňského jsme příjemně diskutovali a zjistili i nové, doposud neznámé skutečnosti, například o příbuzenství jednoho našeho bratra.

Vraťme se však k oficiální části celé vzpomínky. Ta začala přednáškou o historii československých legií v sále obecního úřadu. Po úvodním přivítání se slova chopil náš předseda, bratr Pilvousek, který přítomné v sále seznámil s celou historií našich legií. Přednáška byla velmi poutavá a celou hodinu přinášela posluchačům velmi zajímavé informace. Přednáška skončila velkým aplausem zaplněného sálu. Poté jsme se přesunuli ke kapličce na návsi, kde po proslovu pana starosty proběhla ceremonie, následovaná slavnostním vysazením lípy republiky a vypuštěním holubic míru. Po neformální diskusi jsme již ale museli odjet, neboť nás čekala další oslava na Bílé Hlíně. Připomínka vzniku republiky tak ale v Kosořicích neskončila, pokračovala totiž dětským divadelním představením mapující historické milníky, jež předcházely vzniku Československé republiky.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, celá akce byla velmi příjemná a připravená opravdu od srdce. Moc děkujeme za pozvání paní Mojžíšové Pýchové, hlavní organizátorce oslav a někdy v budoucnu přivhodné příležitosti přijedeme rádi znovu.