100 let české státnosti v Kosmonosech

Jakub Mikolášek 24.09.2018

Připomínky 100 let od založení Československé republiky jsou již na mnoha místech v plném proudu, a tak jsme byli na sobotu 22. září 2018 přizváni do sousedních Kosmonos, kde probíhala odpolední akce s názvem „100 let české státnosti v Kosmonosech“.

Oslavy zahájil v 13 hodin svým projevem starosta města Ing. Jiří Müller, následně nastoupená jednotka našich legionářů na zdar oslav vypálila čestnou salvu a vystoupily místní mažoretky. Program pokračoval hudebními produkcemi, prohlídkami zrekonstruované budovy místního zámku s výstavou fotografií a různými zábavními vystoupeními spolu s doprovodnými atrakcemi v přilehlém parku. Mezi nimi nemohli chybět naši legionáři, kteří zde vytvořili dobový tábor a informační stánek, kde po celé odpoledne v historických stejnokrojích seznamovali zájemce s čs. legiemi, druhoválečným odbojem na Mladoboleslavsku aj. Zajímavá byla také iniciativa místní základní školy, jejíž žáci (a zájemci z řad dětských návštěvníků akce) dostali za úkol namalovat tematickou kresbu k 100. výročí republiky. Všechny výtvarné práce byly vystaveny v zámeckém parku, průběžně účastníky hodnoceny a v podvečer vyhlášeny a odměněny ty nejlepší z nich.

Dle našeho soudu se, i s ohledem na počasí, akce vydařila, účast (na mladoboleslavské poměry) byla ucházející, bylo o nás organizátory vzorně postaráno, a tak se jednalo o příjemně strávené odpoledne, při kterém jsme mohli zúčastněné veřejnosti prohloubit povědomí o čs. legionářích. :-)