Brusilovova ofenzíva, ukázka bojů z roku 1916 na Krásné louce

Tomáš Drábek 04.07.2018

Během předposledního červnového víkendu se konala na Krásné louce v Mladé Boleslavi bojová ukázka, tematicky laděná na události roku 1916 – na Brusilovovu ofenzivu. Akci připravila Kultura města Mladá Boleslav ve spolupráci s dalšími subjekty, včetně mladoboleslavské Jednoty ČsOL. Na straně legionářů (a carské armády) tvořili většinu bojujících právě členové Jednoty ČsOL v Mladé Boleslavi.

Mladoboleslavští legionáři připravili v rámci odpoledního doprovodného programu celou řadu atrakcí pro děti. Nechyběla střelnice ze vzduchovky, podlézání překážek, či hod granátem na cíl. Nejmenší návštěvníci byli z připravených atrakcí nadšení a za absolvování všech disciplín byli oceněni dobrotami a upomínkovými předměty.

Krom toho mohli návštěvníci prohlédnout stanový tábor čs. legionářů z daného období, který mnozí využili jako příznivý úkryt před nepřízní počasí.

Po prezentaci stejnokrojů, které se ujal br. předseda, začala konečně bojová ukázka, na kterou přišlo shlédnout dle údajů organizátorů kolem 2 000 lidí. Nejprve byla předvedena rozvědka vedená Čechoslováky, kteří získali „jazyka“, kterého okamžitě v zázemí vyslechli. Následoval samotný útok a několik protiútoků. Ač byla bitva plánována na 1 hodinu délky, byla podstatně kratší, neboť byl na obou stranách fronty lehký nedostatek munice. Během bitvy se však ani samotní bojovníci nezapotili tak, jako dvojice zdravotníků Ruda-Michal. Ti museli totiž na nosítkách odnášet více či méně těžké bratry na obvaziště. Asi deset minut po bitvě, navzdory deštivému počasí proletěl nad bojištěm dohodový letoun. Po bitvě byli účastníci oceněni bouřlivým potleskem diváků.

Největším bojovým úkolem po celé akci se tak stalo podvečerní balení promočených věcí a jejich sušení, kde se dalo.