Legionáři v Jičíně

Michaela Sehnalová 21.06.2018

V pátek 1. 6. Navštívili jičínskou knihovnu členové Československé obce legionářské z Mladé Boleslavi Ing. Tomáš Pilvousek a Jakub Šíp. Na přednášku dorazili žáci ze tříd druhého stupně. Poprvé jsme tuto přednášku pro žáky uspořádali na podzim loňského roku a pro úspěch opakovali i letos. Dorazilo něco málo přes třicet dětí a učitelský doprovod. Povídání to bylo opět velmi poutavé a zajímavé. Nebývalé množství znalostí umí Tomáš Pilvousek předat dětem velmi přijatelnou formou a tak, aby vzbudil jejich pozornost. Navíc s sebou vždy přiveze mnoho zajímavých věcí s legionářskou tematikou. Dospělí nebyli ochuzeni o erudovanější povídání po skončení besedy.

Největší pozornost vzbudily uniformy, které si zájemci mohli vyzkoušet. Děti se nadšeně převlékaly z kabátce do kabátce, zkoušely modrý baret francouzských legionářů, kapuci z velbloudí kůže, kterou používali legionáři na Sibiři, či kovové přilby s legionářským označením červeného a bílého proužku. Kluci se velmi zajímali o zbraně – pušky, bodáky či kulomet Maxim, ten před nimi navíc Tomáš Pilvousek rozebral a nechal je, ať si vyzkouší hmotnost jednotlivých dílů, se kterými se legionářské jednotky pěšmo přesouvaly i několik desítek kilometrů.

Vzhledem k významnému výročí české státnosti je připomínání legionářských zásluh téměř povinností. Díky živému setkání s historií, kterou si děti mohly doslova „osahat“, si informace o vzniku samostatného Československa lépe zapamatují. A kdo ví, třeba právě tato přednáška v některém z posluchačů vzbudila badatelskou touhu a bude se tématu Československých legií věnovat i jako budoucí student historie.

Mgr. Michaela Sehnalová, Knihova Václava Čtvrtka Jičín