Znovuodhalení hraničního sloupu v Krupce

Jaroslav Beneš 14.06.2018

V sobotu 9. června se na bývalém silničním hraničním přechodu v zaniklé obci Mohelnice u Krupky konal slavnostní akt znovuodhalení rekonstruovaného hraničního orientačního sloupu, který byl doplněn o pamětní kámen k stému výročí vzniku naší republiky. Na rekonstrukci sloupu a vybudování památníku se podíleli členové Jednoty Československé obce legionářské „mjr. i. m. Václava Vokurky“ v Boleticích, zástupci města Krupka a mnoho dalších osob.

Hraniční orientační sloupy stavěné na hranici naší vlasti od poloviny 20. let minulého století jsou dnes nejen symbolem předválečného Československa, ale jsou i symbolem odhodlání k obraně vlasti v roce 1938. Hraniční sloup v bývalé Mohelnici je jeden z posledních, ne-li úplně poslední, který se dochval na svém místě přes veškeré dějinné výkyvy. Nově instalovaný pamětní kámen vedle sloupu nese desku upomínající na výročí sta let od vzniku samostatného československého státu, čímž podtrhuje symboliku tohoto místa i do budoucnosti.

Pietní akt znovuodhalení sloupu začal po 11 hodině a uváděl ho Matěj Horáček z jednoty v Boleticích. Kromě něj hovořilo i několik dalších osobností. Vážnost a důstojnost celému pietnímu aktu dodávali členové Muzea československého opevnění z let 1936–1938 „Na Kočičáku“ ve stejnokrojích předválečné československé armády. Za mladoboleslavskou jednotu se akce účastnil br. Jaroslav Beneš.

Celý slavnostní akt byl příjemný a důstojný. Podobné, upřímně míněné vzpomínky na první republiku a rok 1938, bez nabubřelých slov a prázdných frází, jsou v dnešní době velmi potřeba. Nezbývá tedy než konstatovat, že se celá akce Boletický velmi povedla.