Mladá Boleslav si připomněla konec 2. sv. války

Michal Beneš 25.05.2018

Sváteční den 8. května, Den vítězství, si připomnělo město Mladá Boleslav již tradičně pietním způsobem, a to položením věnců a květin na Novém hřbitově. Právě zde odpočívají mladoboleslavští odbojáři, sovětští vojáci a své pietní místo zde mají také občané našeho města, kteří nepřežili hrůzy německých koncentračních táborů a věznic.

Program piety byl stejný jako v minulých letech, a to bez účasti veřejnosti, mladoboleslavské mládeže, spolků nebo organizací. Volené zástupce našeho města vedla náměstkyně primátora Zdeňka Veškrnová, která pronesla slovo k přítomným. Naše jednota společně s mladoboleslavským Sokolem zajistila střežení pietních míst a vypálení salvy za padlé spoluobčany. Dále vystoupil historik Luděk Beneš, který nás seznámil se zajímavými historickými souvislostmi z období tzv. heydrichiády a po ní. Úroveň piety zvýšili členové pěveckého sboru Boleslavan, kteří zapěli, mimo jiné, i píseň nejkrásnější, hymnu České republiky.

Z Nového hřbitova jsme se přesunuli ke 3. bráně automobilky Škoda Auto, kde jsme vzpomněli škodováky, kteří padli při obraně závodu v květnových dnech roku 1945.

Foto: Pavel Šubrt