105 let od smrti legionáře Antonína Havelky
Tomáš Pilvousek 03.09.2024Před 105 lety se v dalekém Japonsku uzavřel životní příběh Antonína Havelky, čs. legionáře, rodáka z Kláštera Hradiště nad Jizerou.
Dlouholeté strádání v zajateckém táboře a válečné útrapy během bojů na uralské frontě a v Sibiři vyvrcholily v roce 1919 u Antonína Havelky těžkým revmatismem a zrakovými obtížemi. V červnu 1919 byl uznán neschopným vojenské služby a mezi prvními evakuován do vlasti. Z Vladivostoku vyjel na lodi Heffron 13. srpna 1919. Po příjezdu do Japonska byl převezen do nemocnice, kde 3. září 1919 v 5.15 hodin ráno zemřel. Lékařská zpráva uvádí příčinu smrti disenterii, spojenou s všeobecným ochabnutím tělesných sil. Již dříve během války zemřela jeho manželka Anna. Jejich čtyři malé děti musely vyrůstat u cizích lidí na různých místech Čech a Moravy. Antonín Havelka byl zpopelněn 5. září 1919 a jeho nejbližší kamarádi přivezli urnu s jeho popelem do Československa.
Při slavnostním otevření urnového háje na hřbitově v Mnichově Hradišti 5. července 1933 byl odhalen mnichovohradišťskou jednotou Československé obce legionářské pomník a do něho vložena urna s ostatky Antonína Havelky. Hrob byl v roce 2000 obnoven péčí Jednoty ČsOL v Mladé Boleslavi a Rotou Nazdar.
Po 105 letech si Antonína Havelku připomněli mladoboleslavští legionáři společně s poslancem Parlamentu ČR panem Ondřej Lochman , jemuž děkujeme za podporu a udržování trvalé péče o vojenské tradice nejenom v regionu Mladoboleslavska.