Od hromadné popravy příslušníků odbojové skupiny SOS uplynulo 80 let

Jaroslav Beneš 03.04.2024

Ve středu 3. dubna 2024 jsem si společně připomněli již 80. výročí hromadné popravy čelních představitelů jedné z nejvýznamnějších odbojových skupin působících v oblasti dolního Pojizeří. Odbojovou skupinu, pojmenovanou symbolicky Stráž obrany státu podle organizace, která v roce 1938 hájila hranice demokratického Československa proti německému nacionalismu, řídil záložní důstojník bývalé čs. armády Miloš Mejsnar.

Do struktur ilegálního hnutí v dolním Pojizeří byla zapojena velká část obyvatel Krnska, Chotětova, Bezna a dalších obcí. Bohužel, v únoru 1944 Němci odbojovou skupinu zlikvidovali. Následovala celá série poprav, z nichž největší proběhla právě 3. dubna 1944.

První část vzpomínkové akce na tuto smutnou událost proběhla v 16,30 hodin na náměstí městyse Chotětov, kde u pomníku připomínající oběti válek, jsme vzdali čest a vzpomínali spolu se starostou Ing. Milanem Karáskem. Následně jsme se přesunuli do Krnska, a u místního pomníčku obětem válek, jsme spolu s místními občany opět vzpomenuli historických událostí a obětí okupace. Celá vzpomínková akce byla završena přednáškou a následnou besedou bratra předsedy Tomáše Pilvouska o odboji v Pojizeří v restauraci Jizera v Jizerním Vtelně.