Připomenutí všeobecné mobilizace na Kočičáku.

Admin 23.09.2023

Při příležitosti 85. výročí všeobecné mobilizace Československé branné moci byla naše jednota pozvána muzeem čs. opevnění „Na Kočičáku“ na pietní akt a bojovou ukázku z období podzimu 1938. Naše čtyřčlenná posádka vyrazila z Mladé Boleslavi v brzkých ranních hodinách směrem k Chomutovu a kolem osmé raní jsme již byli na místě, kde na nás čekal bratr Marek Pelc, jenž na Kočičáku přespal.

Po rychle obchůzce muzea bylo v plánu si připomenout oběť strážmistra Václava Staňka, který byl smrtelně postřelen 25. 9. 1938 v boji s Henleinovci v obci Brandov. Do Brandova jsme se z nedalekého Kočičáku dostali opravdu velice stylovým způsobem a to tedy kolonou amerických vozidel z období druhé světové války (Pouze Jaroslav Beneš se vymlouval na bolavá kolena a zvolil moderní automobil značky Škoda). Po skoro hodinové okružní jízdě jsme se dostali na místo určení. Zde jsme společně s členy ČsOL Chomutov, Roty Nazdar, Pevnostního muzea Sazená, KVH Hradní setnina, KVH 4. Obrněná Práchensko, Muzea na Kočičáku a zástupci rodiny pana Staňka uctili jeho památku položením věnců.

Po ukončení pietního aktu se vracíme na Kočičák a připravujeme se na boj s Henleinovci. Ten proběhl krátce po poledni za hojné účasti návštěvníků. Naše skupina reprezentovala jednotku Stráže obrany státu a v boji byla vítězná. Po ukončení této krátké ukázky se naše skupina rozděluje a část zůstává na Kočičáku přes noc, zatímco druhá skupina se vrací zpátky domů do Mladé Boleslavi. Nedělní ráno zbylá skupina využila k návštěvě obce Kalek, kterou všichni notoricky dobře známe z filmu Uloupená hranice.