Vzpomínka na 173. výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka

Jakub Mikolášek 07.03.2023

V úterý 7. března odpoledne se to na dobrovickém náměstí začalo „hemžit“ legionáři, skauty, hasiči a baráčnicemi, což signalizovalo, že ani letos jsme nezapomněli na skutečnost, že Dobrovice se pyšní krásnou sochou TGM, jehož odkaz si pravidelně připomínáme především při výročích jeho narození.

Krátce před 16. hodinou už byli všichni jmenovaní účastníci, se státní vlajkou včele, seřazeni na ploše náměstí a v krásném zástupu napochodovali k již zmíněné soše. Řečníci, pan starosta Tomáš Sedláček a předseda mladoboleslavských legionářů Tomáš Pilvousek, sdělili přítomným svůj pohled na TGM, jeho význam a odkaz, při čemž doprovázela hudební produkce žáků Základní umělecké školy pod „taktovkou“ pana Brodského. Přítomní zástupci města, spolků a veřejnosti položili k soše květiny a případně zapálili svíce, vzpomínka byla zakončena tóny československé státní hymny.

Jak zaznělo v projevu předsedy mladoboleslavských legionářů: „I přesto, že společný stát Čechů a Slováků, jehož byl Masaryk zakládajícím prezidentem, již 30 let neexistuje, zůstává Masaryk symbolem novodobé české státnosti. A ač si to uvědomujeme nebo ne, tak to není symbol mrtvý. … Jeho památku se i přes velkou snahu nepodařilo vymazat z národní paměti ani nacistům ani komunistům. Na druhou stranu je potřeba o Masarykovi mluvit i dnes v relativním bezpečí demokracie, vyprávět o něm dětem ne jako o dějinné osobnosti, ale jako o symbolu, který stojí zato ho následovat.“ A my děkujeme, že si tento symbol a odkaz můžeme pravidelně připomínat i v Dobrovici, letos již 20. ročníkem.