Oslavy 28. října v Mladé Boleslavi

Michal Beneš 06.11.2017

Mladá Boleslav si jako mnoho dalších měst v České republice připomnělo v sobotu 28. října státní svátek Den vzniku samostatného československého státu. Připomenutí vzniku novodobého státu se uskutečnilo tradičně na Komenského náměstí, u obnoveného památníku Padlých legionářů, v jehož útrobách jsou od roku 2015 z iniciativy mladoboleslavské Jednoty znovu uložené schránky z bojišť našich legionářů. Ty připomínají mladoboleslavské veřejnosti oběť československých legionářů, pocházejících z Mladé Boleslavi a bojujících v letech 1914–1920 právě za samostatnost českých zemí.

Členové mladoboleslavské jednoty svoji účastí tradičně doprovodili program vzpomínky čestnou stráží a stráží státního praporu České republiky. Organizaci pietní vzpomínky tradičně zajišťoval Magistrát města Mladá Boleslav. A tak, jako v letech minulých, i letos se jednalo o zcela formální, ponuré a do značné míry neosobní vzpomínkové setkání, bez většího zájmu široké veřejnosti. To se projevilo v prakticky nulové účasti občanů města, kterou podtrhlo ještě sychravé a deštivé počasí.

Městské spolky nebývají k účasti na této akci přizvány a tak kulturní doprovod zajišťoval dechový soubor Dobrovanka z Dobrovice a mažoretky Pomněnky z Kosmonos, kterým se, i přes vlastní statečnost v deštivém počasí, nepodařilo pozvednout úroveň celé akce.

Lze tak jenom doufat, že blížící se 100. výročí oslavy naší státnosti, nejenže zmobilizuje aktivitu a přístup města k tomuto vzácnému svátku, ale zároveň se podaří spojit síly napříč spolky působícími v Mladé Boleslavi a okolí. Jubilejní oslava vzniku naší státnosti tak nesmí být akcí pro pár vyvolených, s ponurou a neupřímnou kritikou současnosti, ale především oslavou naší demokracie a svobody.