Legionáři si připomněli vznik novodobé státnosti

Tomáš Pilvousek 28.10.2022

Státní svátek převyšující svým významem jakékoli jiné – 28. říjen si připomněli členové mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské hned na několika místech v Pojizeří na Dobrovicku i Bělsku.

Nabitý celodenní program jsme zahájili oficiální oslavou v Mladé Boleslavi na Komenského náměstí u památníku padlých legionářů. Tradičně koncipovaný program doplnily mažoretky Kopretinky z Kosmonos a po projevech zazněly tóny státní hymny. Následoval přesun do Dobrovice, kde jsme uctili památku prvního prezidenta T. G. Masaryka a v Sýčině jsme doprovodili program místního osadního výboru.

Další zastávkou byla obec Kluky, kde jsme se starostkou připomněli oběť zdejšího rodáka Václava Rajchla, bestiálně umučeného bolševiky na transsibiřské magistrále 4. července 1918. Následoval přesun do Nové Vsi u Bakova nad Jizerou k rodnému domku Aloise Štorcha, italského legionáře popraveného v italské Rivě 5. července 1918.

Květinu jsme společně se zástupci radnice v Bělé pod Bezdězem položili u sochy francouzského legionáře „Na Stráž!“ Posledním zastavením byla oslava v obci Bezděz, kde jsme se zúčastnili lampionového průvodu obcí a závěrečného kulturního programu.