Vzpomínka na obránce hranic z roku 1938 v Lužických horách

Jaroslav Beneš 01.10.2022

V sobotu 1. října jsme v Horní Světlé v Lužických horách opět vzpomněli na obránce hranic z roku 1938, příslušníky finanční stráže a Stráže obrany státu.

V mlhavém podzimním dopoledni jsme společně po 10 hodině, stejnokrojovaní členové naší jednoty spolu s dalšími účastníky vzpomínkové akce, vystoupali až na nejvyšší vrchol Lužických hor. Počasí nám oproti loňskému roku příliš nepřálo. Při výstupu i na vrcholu Luže se přátelsky a živě diskutovalo, a to i s početnými skupinami turistů z české i německé strany hor. I přes nepřízeň počasí byl dopolední výstup kladně hodnocen všemi účastníky.

Samotný vzpomínkový ceremoniál začal za silného deště ve 14 hodin u pomníku hraničářů na hraničním přechodu Dolní Světlá – Waltersdorf. Na tomto místě proběhl v září roku 1938 boj o československý celní úřad mezi Stráží obrany státu a sudetoněmeckým Freikorpsem. Důstojnou kulisu celé vzpomínce tvořili opět nejen dobově odění příslušníci finanční stráže, armády, četnictva a policie, ale také příslušníci Čestné jednotky Policie České republiky z Liberce. Je chvályhodné, že současná policie nezapomíná na své vlastní tradice, neboť četníci a policisté bojovali v roce 1938 bok po boku s finančníky v jednotkách Stráže obrany státu.

Jsme velmi rádi, že na vzpomínkové akci můžeme každý rok přivítat i rodinné příslušníky bývalých strážců našich hranic. Je nám velkým potěšením, že se zde společně s nimi můžeme každý rok setkat a zavzpomínat.

Vzpomínky se zúčastnil i senátor Jiří Vosecký, náměstek hejtmana Libereckého kraje Ing. Jan Sviták, starostka obce Mařenice paní Dagmar Novotná a starosta obce Krompach pan František Chadima. Hlavní projev pronesl na setkání historik a velmi milý host PhDr. Jindřich Marek, který také za svoji dosavadní práci obdržel od naší jednoty pamětní list. Dále na setkání promluvili PhDr. Miroslav Hudec, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje pan Ing. Jan Sviták a místopředseda Československé obce legionářské br. Tomáš Pilvousek.

Na závěr a za stále nepolevujícího silného deště proběhl i křest nové knihy z pera člena naší jednoty Jaroslava Beneše s názvem „Finanční stráž ve fotografii“.

Po skončení pietního aktu jsme se odebrali i k nedaleko stojícímu pomníčku připomínajícímu odsun českých Němců po druhé světové válce, kde jsme položili kytici. I odsun je totiž součástí naší historie. Historie, ze které bychom si pro budoucnost měli vzít poučení.

Všem, kteří přišli na letošní již devatenácté vzpomínkové setkání, bychom rádi poděkovali. A těšíme se na kulaté již 20. setkání zase za rok.