Legionáři v Knihovně Václava Čtvrtka

Jakub Šíp 26.10.2017

Měsíc říjen patřil v Knihovně Václava Čtvrtka legionářům. V úterý 3. října knihovníci slavnostně zahájili výstavu věnovanou Československým legiím v Itálii. Výstava je přístupná všem návštěvníkům knihovny během otvírací doby až do konce října. Ve čtvrtek 5. října pak knihovna uspořádala setkání se členy Československé obce legionářské z Mladé Boleslavi.

Tomáš Pilvousek, Jakub Šíp a Jan Juřena, kteří rekonstruují osudy československých legionářů, přijeli povyprávět o vzniku československých legií a příbězích legionářů bezprostředně po vzniku republiky. Své povídání zatraktivnili i ukázkou uniforem, výstroje a výzbroje legionářů. Tím byl výjimečný dopolední program pro žáky základní školy, všichni si mohli vyzkoušet různé typy uniforem, včetně teplého kožichu užívaného legionáři v Rusku, obout si válenky, potěžkat zbraně či rozebrat kulomet Maxim a jako jednotka ho přesunout na jiné místo.

Odpolední přednáška pro veřejnost byla rovněž velmi podnětná. Návštěvníci byli tématu znalí a v závěru se rozvedla široká diskuze o jednotlivých aspektech života legionářů a o osudech legionářů z Jičínska.

V příštím roce nás čeká výročí konce velké války, proto knihovnice již nyní plánují řadu přednášek, výstav a akcí k tomuto tématu.

Michaela Sehnalová