Památný den sokolstva v Mladé Boleslavi 8. října 2021

Michal Beneš 10.01.2022

Od roku 2019, v den 8. října, si celá naše země připomíná Památný den Sokolstva a ani Mladá Boleslav nebyla výjimkou. Právě 8. října roku 1941 Němci zrušili činnost této vlastenecké organizace, když v předchozí noci pozatýkalo její přední pracovníky. Víc jak tři tisíce sokolů se domů z koncentračních táborů nikdy nevrátilo nebo padlo v boji za svobodu svého národa.

V Mladé Boleslavi byl památný den zaměřen především na děti. Pro ty byly v sokolovně připravené hry zaměřené na pohyb a na znalosti historie. Tyto úkolové hry byly založeny na třech hodnotách, související s 8 říjnem. Těmi jsou svoboda, vlast a statečnost. Na tyto hodnoty děti vymalovali tři prapory a vítězové her je mohli nést k fontáně na Výstavišti, kde se pouštěli lodičky za oběti z řad sokolské organizace. Prapory pak několik dní vlály na čelní straně sokolovny.

V programu nechyběl ani krátký pietní akt u pamětní desky, která je instalována v chodbě sokolovny. Ta připomíná mladoboleslavské oběti 2. světové války a pozdější komunistické perzekuce právě z řad Sokola. Na této pietě nám bylo ctít střežit prapor našich boleslavských sokolů.