Vzpomínka na vyhnané z pohraničí

Jaroslav Beneš 11.10.2021

Ve středu 29. září jsme se účastnili v Praze na Masarykově nádraží vzpomínkového aktu na vyhnance a uprchlíky z našeho pohraničí po Mnichovu v roce 1938. Právě Masarykovo nádraží bylo jedním z míst, kam v tuto pro národ tak těžkou dobu, přijížděly z pohraničí evakuační vlaky s uprchlíky. Tyto smutné události připomíná na nádraží pamětní deska, u které se i celý vzpomínkový akt konal. Akce byla pečlivě připravená. Přítomni byli zástupci obou komor parlamentu a dalších různých organizací a spolků. Nechyběl ani zástupce Armády české republiky či zástupci slovenského velvyslanectví. Zaznělo několik proslovů, ovšem nejdojemnější bylo vystoupení dětí z kroužku Post Bellum, které zdramatizovaly skutečné vzpomínky dětí, které musely na podzim 1938 opustit své domovy. Vzpomínka osmiletého děvčátka, které muselo pod hrozbou násilí s rodiči odejít z domu a nechat tam vše, i svého malého plyšového medvídka, byly velmi dojemné.

Po ukončení slavnosti jsme se s čestnými hosty přemístili do presidentského salonku na 1. nástupišti, kde kromě malého občerstvení proběhl i křest nového vydání knihy Vzpomínky Čechů vyhnaných v roce 1938 z pohraničí.

Vydání knihy i celou vzpomínkovou akci organizoval a zajištoval Jaroslav Těšínský. Patří mu náš dík za velmi dobře odvedenou práci i za pozvání. Za rok přijedeme rádi znovu.