Vzpomínka na obránce hranic z roku 1938 v Lužických horách

Jaroslav Beneš 11.10.2021

V krásný podzimní den jsme se v 10 hodin shromáždili na parkovišti v Horní Světlé u chaty Luž. Po krátkém úvodním proslovu jsme společně, stejnokrojovaní členové naší jednoty spolu s několika desítkami dalších účastníků vzpomínkové akce, vystoupali na vrchol hory Luž. Počasí nám oproti loňskému roku velmi přálo.

Samotný odpolední ceremoniál začal ve 14 hodin u pomníku hraničářů na hraničním přechodu Dolní Světlá – Waltersdorf. Zde v září roku 1938 proběhl boj o československý celní úřad mezi Stráží obrany státu a sudetoněmeckým Freikorpsem. Důstojnou kulisu celé vzpomínce tvořili opět nejen dobově stejnokrojovaní příslušníci finanční stráže, armády, četnictva a policie, ale také příslušníci Čestné jednotky Policie České republiky z Liberce a vojáci z Krajského vojenského velitelství Liberec. Je obzvláště chvályhodné, že současná policie ani armáda nezapomíná na své vlastní tradice, neboť četníci, policisté i vojáci bojovali v roce 1938 bok po boku s finančníky v jednotkách Stráže obrany státu.

Vzpomínky se zúčastnil i hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta, starostka obce Mařenice paní Dagmar Novotná a starosta obce Krompach pan František Chadima. Jsme velmi rádi, že na vzpomínkové akci můžeme každý rok přivítat i rodinné příslušníky bývalých strážců našich hranic. Je nám velkým potěšením, že se zde společně s nimi můžeme každý rok setkat a zavzpomínat.

Letošní, již osmnácté, vzpomínkové setkání proběhlo za velkého zájmu občanů, sešlo se nás na 150. Všem, kteří přišli bychom rádi poděkovali a těšíme se na setkání zase za rok.

Foto: Miloslav Hudec