Po stopách pplk. in memoriam Josefa Frymla

Tomáš Pilvousek 22.07.2020

Ikonou mladoboleslavského odboje proti nacistické okupaci je bezesporu důstojník Pěšího pluku 47 a velitel odbojové skupiny Obrana národa pro mladoboleslavský a benátecký okres mjr. Josef Fryml. Od jeho tragické smrti uplynulo letos 80 let a jeho památku jsme se rozhodli připomenout netradičně, formou cyklistického putování po místech, která jej připomínají.

V sobotu 25. června jsme naše putování po památkách protektorátní historie zahájili na Novém hřbitově u hrobu popravených spoluobčanů během teroru vyvolaném úspěšnou likvidací zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Z nového hřbitova jsme se vydali na Staroměstské náměstí, k někdejšímu Grandhotelu Věnec, jehož majitelem byl Josef Botka, italský legionář a účastník protinacistického odboje. Josef Botka byl německým gestapem zatčen v rámci preventivního úderu proti české inteligenci na začátku září roku 1939. Celou válku strávil v německém koncentračním táboře v Buchenwaldu.

Další zastávkou byl objekt někdejších kasáren zeměbrany a v letech 1918–1939 sídlo Pěšího pluku 47. Po okupaci byla v tomto objektu zřízena vazební věznice gestapa a v útrobách našel smrt i mjr. Josef Fryml, který byl bestiálním způsobem v noci z 21. na 22. června 1940 umučen.

Odtud již terénem jsme se přesunuli k bývalé posádkové střelnici, kde jsme opětovně vzpomněli obětí heydrichiády. Po krátkém zastavení na oběd jsme se vydali směrem ke Krnsku, kde v letech 1940–1944 působila pod vedením Ing. Miloše Mejsnara odbojová skupina Stráže obrany státu a jejíž velká část byla zlikvidována gestapem počátkem roku 1944.

Pomyslným cílem našeho putování byla obec Vinec, kde před válkou bydlel Josef Fryml a kde je i na místním hřbitově pochován.

Poslední symbolickou zastávkou po zdolaných 25 kilometrech byla budova hlavního mladoboleslavského nádraží, kde v květnu 1945 jako na vůbec první budově ve městě zavlál státní prapor.

Děkujeme účastníkům z řad jednoty i návštěvníkům za doprovod a mnohdy zajímavé doplnění našeho výkladu.