Slavnosti svobody v Ralsku v roce 2019

Tomáš Pilvousek 31.03.2020

Drobným ohlédnutím za uplynulým rokem 2019 se vracíme na letiště Hradčany v bývalém vojenském prostoru v Ralsku. To se na podzim loňského roku stalo dějištěm největší připomínky kulatého 30. výročí sametové revoluce v roce 1989 v Libereckém kraji. Bohatě pojatý kulturní program, okořeněný připomínkou novodobých vojenských dějin, nejenom zdejšího prostoru, přilákal do kulis letiště 19. října tisíce návštěvníků.

Naše mladoboleslavská jednota byla při tom a přispěla k těmto oslavám především propagací čs. legií v Rusku v letech Světové války. Náš dobový tábor čítal dva velké vojenské stany, přístřešek pro polní nemocnici a prezentaci kulometů Maxim M1910 a americký kulomet Colt-Browning M 1895. Samozřejmě nechyběl ani novodobý stánek s propagačními materiály a nabídkou publikační činnosti členů jednoty.

V rámci celodenního programu vystoupila řada známých českých interpretů v čele s Pražským výběrem. V doprovodném programu byly pro diváky připraveny i vojenské ukázky z novodobých dějin. Boje s účastí čs. legionářů v letech Světové války připomněly divákům úsilí Čechů a Slováků pro vznik samostatného státu. Následovala ukázka koncipovaná do období boje Rudé armády s německými jednotkami a na závěr obsazení letiště Ralsko vojsky Varšavské smlouvy.

Kromě prezentace čs. legií a účasti v ukázce jsme využili akci i pro trénink logistiky a stavbu tábora. Zároveň jsme podzimní atmosféru letiště využili k propagačním fotografiím čs. legií.