Pachatelé se z části vrací na místo činu

Jaroslav Beneš 08.08.2019

Před 11 lety, přesně v sobotu 13. září 2008, došlo na hraničním přechodu ve Studánkách k odhalení „Pomníku obráncům hranic ČSR z roku 1938“. Pomník se skládá z repliky hraničního orientačního sloupu, pamětního kamene a opodál stojící informační tabule. Informační tabule podává návštěvníkům informace především o událostech na tomto místě v roce 1938. Bohužel i zde totiž řádili sudetoněmečtí teroristé.

Celý pomník byl zbudován Spolkem přátel historie Vyšší Brod za spolupráce a podpory naší jednoty. I na odhalení jsme byli přítomni v hojném počtu a z části i v dobových stejnokrojích. Byla to tehdy velmi příjemná a povedená akce.

Letos, v rámci návratu z dovolené, jsme si udělali malou zajížďku a podívali se do Studánek na stav pomníku. Je velmi chvályhodné, že pomník je stále ve výborném stavu, krásně udržovaný a je tak důstojným připomenutím doby před 80 lety, doby odhodlání i doby zrady.

Až pojedete na dovolenou směrem na jih přes Dolní Dvořiště, udělejte si malou zajížďku přes sousední hraniční přechod Studánky. Určitě stojí za to těch pár kilometrů navíc absolvovat.