80. výročí německé okupace Čech, Moravy a Slezka

Tomáš Pilvousek 07.06.2019

V pátek 15. března 2019 se v Mladé Boleslavi uskutečnil již 20. ročník vzpomínky, pořádané u příležitosti tragického výročí okupace zbytku Čech, Moravy a Slezska a vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Svojí tradicí patří mladoboleslavská vzpomínka k těm nejstarším, které se v České republice pořádají. U založení této tradice stála Československá obec legionářská, Jednota Mladá Boleslav a Rota Nazdar, z.s. z Bakova nad Jizerou již v roce 1999.

Letošní vzpomínku tradičně připravili členové mladoboleslavské Jednoty a uskutečnila se u budovy bývalých kasáren Pěšího pluku 47 a po roce 1939 vazební věznicí boleslavského gestapa. Tradičně koncipovaný program navodil atmosféru kritického roku 1939 autentickými nahrávkami a nástupem čestných stráží s prapory. Na letošní vzpomínce reprezentovali Armádu České republiky příslušníci roty Aktivních záloh ze Středočeského kraje. V historických stejnokrojích se k pamětní desce umučených důstojníků z odbojové organizace Obrana Národa přišli poklonit členové mladoboleslavské a poděbradské jednoty a hraničáři z Roty Nazdar, z.s. Nechyběli ani baráčníci a zástupci mladoboleslavského Sokola.

Historické události i konsekvence k soudobé společnosti připomněli ve svých projevech místopředseda ČsOL a válečný veterán Tichomír Mirkovič, předseda Jednoty ČsOL Mladá Boleslav a radní Středočeského kraje Ing. František Petrtýl. Město svojí přítomností reprezentoval náměstek primátora Daniel Marek a radní Jaroslav Šebek.

I přes nepřízeň počasí se vzpomínky zúčastnilo početné obecenstvo z řad občanů města.

Po oficiálním setkání a ceremonii u budovy kasáren se účastníci přesunuli na Boleslavský hrad, v jehož ponurém sklepení byly předčítány vzpomínky aktérů událostí nejenom roku 1939, v podání členů mladoboleslavské jednoty Jiřího Filipa a Markéty Rytířové.

Události roku 1939 patří k tragickým milníkům naší společnosti a jsou mementem toho, jak snadno a rychle je možné o atribut svobody přijít a jak těžké a bolestivé je nabýt ji nazpět. Právě z těchto důvodů se na tyto události zapomenout nesmí.

V Mladé Boleslavi na tyto události nezapomínáme.