Hlavní strana » Rok 2015 » Stopa mladoboleslavských legionářů v japonském Tokiu

 
nahled
Evakuace československého vojska ze Sibiře započala již na podzim roku 1918. Mezi prvními legionáři, kteří opouštěli občanskou válkou rozvrácené Rusko, byli váleční invalidé, těžce ranění i nemocní. Mnozí z nich se i přesto do své domoviny nedostali.
 
Mezi nimi nalezneme i Karla Knytla z Luštěnic, který byl raněn v roce 1918 na Ukrajině a se zraněním absolvoval útrpnou cestu na východ. Smrt jej zastihla v nemocnici Čigasaki 17. října 1918. Byl tak vůbec prvním legionářem, který zemřel na území Japonska a byl zde za mimořádných okolností dva dny po své smrti i pochován. Kromě Karla Knytla zemřeli při cestě do Československa na ostrovním státu ještě další čtyři legionáři.
 
Jejich ostatky byly původně umístěny ve společném hrobě na hřbitově Aoyama. Pomník byl ovšem v meziválečném období několikrát poškozen silným zemětřesením a po druhé světové válce již o něj zastupitelské úřady nejevily zájem. V rámci úprav hřbitova byly v roce 1999 ostatky zpopelněny a převezeny na katolický hřbitov Fuchu na okraji Tokia, kde byly díky Českému zastupitelskému úřadu lokalizovány.
 
nahled
Ministerstvu obrany a Vojenskému historickému ústavu v Praze se podařilo iniciovat vznik nového památníku, jehož podobu ztvárnil akademický malíř Pavel Holý. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo za účasti ministra obrany ČR Martina Stropnického, kterého mimo jiné doprovodili i členové Československé obce legionářské. Mladoboleslavskou jednotu reprezentoval v Japonsku předseda jednoty Tomáš Pilvousek.
 
Delegace opustila Českou republiku ve čtvrtek 3. prosince 2015, přičemž samotné odhalení obnoveného pomníku zemřelých legionářů proběhlo v pátek dopoledne na tokijském hřbitově Fuchu. Delegace se následně přesunula na jednání do výzkumného institutu a vojenského archivu NIDS (National Institute for Defence Studies), kde jsou uloženy archiválie k legionářské problematice.
 
Závěr dne byl účastníky stráven návštěvou některých zajímavostí hlavního města Japonska, např. památníku padlých, vojenského muzea Yüshükan a v podvečer také svatyne Asakusa Sensoji. Ve večerních hodinách měli členové delegace možnost navštívit historické centrum Tokia a alespoň z dálky císařský palác a zahrady. V sobotu v brzkých ranních hodinách se delegace opět přesunula na japonské letiště Narita a vydala se na dlouho cestou zpět do Prahy.
 
 
Tomáš Pilvousek, Jednota Mladá Boleslav
 
Fotky z této akce naleznete v Galerii.
 
Powered by Etomite CMS.